Blog Bellissima Travel

ciekawostki z Wenecji i nie tylko

Słynne miejsca – Most Rialto

Najstarszy most wenecki nad Kanałem Grande we Włoszech.

Lokalizacja mostu była pomysłem doża Sebastiana Ziani na wiele lat przed zbudowaniem w 1181 roku mostu pontonowego Ponte della Moneta (Most Monety) nazwanego od pobliskiej mennicy , który był dziełem projektanta Nicolò Barattieri.

W 1250 roku most pontonowy zastąpiono mostem zwodzonym drewnianym , który został zburzony w 1310 roku podczas rebelii przeciwko Bajamonte Tiepolo. Na odbudowanym drewnianym moście powstały kramy kupieckie , które ponosiły czynszowe opłaty utrzymania tego mostu. W 1444 roku podczas parady łodzi na moście przebywały tłumy  ludzi pod których ciężarem most się zawalił. W ciągu trzech lat od 1588 roku zbudowano most kamienny wg projektu Antonio da Ponte.

Jednoprzęsłowa konstrukcja z łukami arkad ponownie posłużyła do zlokalizowania kramów kupieckich. Po środku mostu widzimy  podwyższony łuk z dochodzącymi do niego dwoma rzędami kramów usytuowanych na całej długości przęsła. Kramy te usytuowano frontem do wnętrza mostu. Pomiędzy kramami poprowadzono uliczkę dla pieszych. Również przy balustradach od strony wody poprowadzono wzdłuż mostu deptaki. Most ma długość 28,80 m i jest wysoki na 7,32 m.

Ostatnie wpisy

Karnawał Wenecki 2019 dwie postacie w pięknych weneckich maskach

Karnawał wenecki 2019

Karnawał Wenecki 2019 A Ty, czy choć raz w życiu nałożyłeś wenecką maskę? Sześć miesięcy rządów maski Wenecja to niekwestionowana…
wenecja i jej tłoczne kanały

Wenecja, czy warto pojechać?

Bez dwóch zdań - tak! Wenecja o jedyne w swoim rodzaju włoskie miasto od wieków słynie ze wspaniałych widoków, niepowtarzalnej…